stránky sportovního klubu zabývající se kickboxem a vším co s ním souvisí
Friedrich von Logau- Slabí lidé čekají na příležitost. Silní ji sami vytvářejí. Kickbox brno dream team brno

Capoeira

HISTORIE:

USA i Brazilie patřila také mezi státy, které podporovaly otroctví. Otroci byli do Brazilie přiváženi po "kopách". Do Brazilie se jich dostalo více než dva miliony. Otroci pocházeli z různých části Afriky. V Recife-(jeden z hlavních přístavů, kam se přiváželi otroci), se skupina asi 40 otroků vzbouřila proti svému pánovi, zabili všechny bílé zaměstnance, spálili jejich domy… Potom utekli do hor, kde se s pomocí indiánů schovali. Kvůli hojnosti palem nazvali toto místo "Palmares". V tomto místě se Capoeira začala rozvíjet.

Capoeira(čte se Kapuejra) jako bojový tanec je známá přibližně od roku 1770, dlouho po letech otroctví.

Palmares

V Palmeras bylo něco kolem 20 000 obyvatel včetně indiánů a bělochů. Bylo zde mnoho kultur. V tomto novém prostředí se navzájem učili jejich tance, rituály, náboženství, a hry. Výsledek tohoto "mixování" kultur, byla Capoeira.

Capoeiru používali afričtí bojovníci proti holanďanům, byl to bojový systém nazvaný "jungle war". Capoeira byla založena na neočekávaných útocích. S rychlými a úskočnými pohyby způsoboval otrok značné škody bílým útočníkům. Capoeira se stala jejich zbraní, jejich symbolem svobody.

Když otroci přežili kontakt s bílým protivníkem,vrátili se na plantáže a vyučovali Capoeiru další otroky. Neděle byla jejich den odpočinku, byl to den kdy cvičili Capoeiru. Ke Capoieře byla přidána hudba, zpěv, tanec.

Moderní doba

Zákon, který zakazoval praktikovat capoeiru byl účinný – do roku 1920, pak se praktikoval jako "lidový tanec." Na jejich skrytých místech, udržovali capoeiristi své tradice naživu. Časem se capoeira stala pro společnost přijatelnější.

V roce 1937, Mestre Bimba, jeden z nejdůležitějších mistrů capoeiry, přijal pozvání prezidenta, aby demonstroval své umění. Po úspěšném předvedení šel zpět do svého domovského státu a s vládním povolením otevřel první školu Capoeiry v Brazílii. To byl první krok směrem k otevřenému vývoji, o pár let později senát zřídil capoeiru jako národní sport.

Dnes je capoeira známá po celém světě. V Brazílii, je capoeira všude – na základních školách, univerzitách, klubech, a ve vojenských akademiích.

Článek převzat z: http://www.bojovaumeni.blog.cz/0511/capoeira

Facebook komentáře: