stránky sportovního klubu zabývající se kickboxem a vším co s ním souvisí
Co mě nezničí, to mě posiluje- Friedrich Nietzsche Kickbox brno dream team brno

Rozdílnost mezi muži a ženami ve sportu

Při dospívání se v období puberty začínají muži a ženy od sebe výrazněji lišit. Ženy nemají na rozdíl od mužů stálou hladinu sekrece hormonů, ale je řízena menstruačním cyklem, během nějž se projevují hlavně:

  • LH (luteinizační hormon) u žen ovlivňuje sekreci estrogenů a progesteronu; u mužů má za úkol stimulaci sekrece testosteronu

  • FSH (folikuly stimulující hormon) už z názvu je vidět, že má účinek na folikuly(váčky ve vaječnících ve kterých jsou vajíčka). U mužů řídí tvorbu pohlavních buněk

Tyto dva hormony se vzájemně doplňují – vyvolávají ovulaci(prasknutí zrajícího folikulu a uvolnění vajíčka). Po uvolnění vajíčka se zbylá část folikulu produkuje progesteron (jeden z jeho následků je zvýšení teploty).

Hormonálních rozlišností je mnohem větší množství a jejich dopad je taktéž větší než jsem uvedl. Pouze jsem chtěl ukázat, že zatímco u můžu je hladina hormonů na víceméně konstantní hladině, u žen se mění. Fyzická výkonnost bývá u žen ovlivněna menstruačním cyklem.

Dívky, které sportují, mívají menší množství tukové hmoty a stavbou těla se více podobají chlapcům. U sportujících dívek dochází v opoždění puberty, což má za následek vyšší výšku (estrogeny, zvýšeně vylučované v pubertě, zastavují růst kostí), delší končetiny, užší boky a menší množství hmotnost v poměru k výšce.

U dospělých sportujících žen může docházet k poruchám cyklu(výživa, intenzivní zátěž, nízké množství tukové tkáně). Při dlouhodobě intenzivních trénincích může vzrůstat sekrece mužských pohlavních hormonů (testosteronu) a projevení mužských rysů.

Odlišnosti mezi ženami a muži:

Ženy mají větší podíl tukové hmoty než muži => větší podíl “neaktivní hmoty”

Dřívější dospívání a ukončení růstu => časnější výkonostní vrchol

Nižší těžiště => lepší rovnováha

Menší pevnost kostí a šlach => větší riziko poranění

Menší množství erytrocytů* => horší aerobní výkonost

Menší množství anabolických steroidů => horší regenerace a menší silová i rychlostní výkonost

Křehké ženské orgány => riziko poranění

Výraznější osteoporóza ve stáří => větší riziko poranění

Ženy jsou tedy znevýhodněny v téměr všech sportovních činnostech kromě plavání(zejména dálkového – např. La Manche) a sportů, kde je potřeba obratnost(gymnastika).

Článek byl psán za pomocí knížek a internetu bez výrazných vlastních znalostí – mohou se v něm vyskytovat nepřesnosti, či dokonce chyby, pokud nějakou najdete, napište mi a pokusím se jí opravit.

* Množsví červených krvinek reguluje hormon erytropoetin – EPO(často používaný doping, hlavně mezi cyklisty). Sekrece tohoto hormonu je řízena dalším hormonem – testosteronem, kterého mají muži větší množství než ženy.

Facebook komentáře: