stránky sportovního klubu zabývající se kickboxem a vším co s ním souvisí
Co mě nezničí, to mě posiluje- Friedrich Nietzsche Kickbox brno dream team brno

Bojové sporty a strach

Problém se strachem znám moc dobře. Každý má ze začátku strach, strach máš někdy i zkušený bojovník. Strach není nic špatnýho, jen blbci nemají strach. Strach nás drží při životě, zbystřuje nám smysly, zrychluje reakce. Ale může být i velmi nebezpečný, pod tlakem můžeme mít sklony k chaotickému jednání a to je v boji velmi špatné. Jde o to ho překonat. Existují různá cvičení, která se dají udělat, ale nakonec je to stejně jen o tom překonat se. Je důležité přijít na to, v čem ten strach spočívá, jestli jde o zavírání očí, nebo o strach s někým jet sparring. Každopádně se s tím dá něco dělat. Já jsem měl na tréninku velmi těžký úraz hlavy a přestal jsem vidět na jedno oko, když jsem se vyléčil, měl jsem s tím velký problém, ale překonal jsem to a vím jak na to.

Tohle chce osobní přístup. První co bych zkusil je promluvit si o tom se svým trenérem, pokud je to dobrý trenér určitě poradí. Není to žádná ostuda se zeptat. Na to zavírání očí existují cvičení, ale ty se špatně popisují písemně. Např.: Když někomu držíš pytel a on do něj dává údery, přiložit ze zadní strany k němu hlavu, úder tě nemůže zasáhnout, ale cítíš jeho sílu, snaž se udržet oči otevřené (dobré je u toho dlouze vydechovat – soustředíš se na dech a ne na mrkání), později můžeš hlavu přiložit k pytli ze strany a snažit se dívat na toho kdo údery dává.

Strach ze sparringu je úplně normální, ale je velmi svazující, pokud se ho člověk nezbaví, těžko si dokáže vyzkoušet techniky. Na to je dobré cvičení třeba řízený sparring např.: Domluvíš se se sparring partnerem, že pojedete jenom ruce, a že pojedete jenom lehce (doporučuju nějakého zkušeného borce, začátečník by to mohl přehnat). Řízený sparring spočívá v tom, že se domluvíte na omezeních – pojedete jen levou rukou, nebo jen pravou, nebo jeden jen uhýbá a druhý jede lehce údery. Znova opakuju, že se musí jet opravdu jen maximálně na 50 procent. V okamžiku kdy to jeden přežene, přestanou si oba věřit a cvičení je k ničemu.

Nejdůležitější je u tohoto problému postupovat po krocích, chce to trpělivost a někoho zkušeného kdo pomůže. Mým cílem bylo jen konstatovat, že strach není nepřekonatelná překážka.

Facebook komentáře: