stránky sportovního klubu zabývající se kickboxem a vším co s ním souvisí
KDYŽ NEMŮŽU, TAK PŘIDÁM- Emil Zátopek Kickbox brno dream team brno

Bojový sport nebo bojové umění?

Bojový sport nebo Bojová umění?

Hodně fanoušků bojových umění si myslí,že rozdíl mezi bojovým uměním a sportem je ten,že bojová umění jsou narozdíl od sportů trénována pro reálný život.Tento rozdíl je však minimální.

Jedním ze základních rozdílů mezi bojovým uměním a sportem je jiný druh treninkových metod.

Bojová umění

Charakteristika:

- zabývají se umělými a kontraproduktivními postupy kvůli nebezpečí,ale i smrtícímu účinku (př.tahané techniky, pouhé modifikace kontaktu a doplňování ho předvídatelnými pohyby..) -tento pohyb spíše překáží přirozenosti a konečnému řešení sebeobranné situace.

- pomalý a opatrný bojovník není schopen řešit žádnou bojovou situaci, která vždy vyžaduje přesně opačné reakce, tj. rychlost, výbušnost a přesnost.

Zápory - nesoutěžní bojová umění nemohou čerpat výhody ze soutěží

- výuka technik v bojových uměních většinou probíhá tak, že trenér většinou studentovi řekne, co by měl udělat, ale pro rychlou a reflexivní aplikaci těchto technik na soupeře ho nepřipravuje.

Bojový sport

Charakteristika:

- dosahuje přesného opaku

- vytváří předpoklady pro rychlé a reflexní pohyby, s použitím plné síly

- techniky, které na soupeře nefungují jsou brzy vypuštěny a naopak úspěšné techniky jsou používány proti různým protivníkům a za různých podmínek

- u bojových sportů je obtížná sebekontrola v různých bojových situacích(obzvláště když stojíte proti neznámému soupeři)

- během zápasů,ale i během treninku se připravujeme na situaci reálného použití a ovládání sebekontroly-každý soupeř bojuje na pokraji svých fyzických i psychických sil

Zápory - některé odvětví bojových sportů vůbec netrénují pro sebeobranu nebo boj, protože nemohou riskovat častá poranění sparing partnerů.

- trénink pouze bojových sportů nezahrnuje plnou technickou výbavu sebeobrany

Důležité je,aby se výhry a prohry nestali příliš důležitými a ohrozili tím tréninkový proces. Konečným cílem by v žádném případě nemělo být pouhé sbírání medailí!! Nutné je pojmout zápasy(sparingy) pouze jako různé metody pro trénink, které také určitě využijete v reálné bojové situaci.

Ačkoliv bojová umění i sporty mají vysoké i ušlechtilé cíle, pořád je skutečností, že mnoho lidí trénuje bojová umění hlavně pro sebeobranu. Pro ty, kteří nikdy nepoužívali sportovní tréninkové metody, nebo naopak pro ty, kteří nikdy nechodili na tradiční trénink obou odvětví je velmi jednoduché srážet efektivitu těch druhých. Jako bojovníci by jsme určitě měli neustále hledat možnosti zlepšování se tím, že neustále zkoušíme a zlepšujeme v tréninku naše slabá místa. Proto je pro rozvíjená našich dovedností v daném sportu ideální objevovat další možnosti ve sparingu, nebo při tréninkovém boji, případně i proti soupeři na soutěži. To vše nám může pomoci najít také metodu pro skutečnou sebeobranu.

Facebook komentáře: