stránky sportovního klubu zabývající se kickboxem a vším co s ním souvisí
Zig Ziglar- Jestliže nebudete mít každý den určitý cíl, zůstanete jen u snění. Kickbox brno dream team brno

Vegetariánství

Vegetariánství

Mnozí si myslí, že vegetariánství je svým způsobem zdraví užitečné, ale zdaleka ne všichni jsou připraveni se dobrovolně vzdát masitých jídel. Když se zamyslíme nad stavbou lidského těla z hlediska příjmu a zpracování potravy, vypozorujeme znaky shodné s býložravci. Člověk, obdobně jako ostatní přirozeně vegetariánští živočichové, má dlouhé tenké i tlusté střevo, jeho čelist je přizpůsobena pro žvýkání a skládá se z krátkých, rovných zubů. Je tedy zřejmé, že stavba lidského těla není vhodná pro konzumaci masa. Většina lidí žije v představě, že masitou stravu nelze dost dobře nahradit. Současné vědecké výzkumy však dokazují, že živočišnou bílkovinu lze adekvátně nahradit bílkovinou rostlinnou a všechny důležité vitamíny taktéž.

Stále ještě přežívá názor, že masitá strava je nutná k udržení síly, přestože je všeobecně známo, že kůň i slon jsou býložravci a přesto patří k nejsilnějším tvorům. Mnozí špičkoví sportovci a držitelé světových rekordů jsou vegetariáni (kupříkladu současný Mistr světa v thajském boxu v super těžké váze Jan Müller, který na Královském poháru v thajském Bangkoku porazil všechny soupeře KO již v prvním kole).

Masné výrobky jsou dávány do přímé souvislosti s různými nemocemi (obezitou, cukrovkou, ptačí chřipkou, BSE, srdečními a cévními problémy a dokonce i s některými druhy rakoviny), na které dnes ve vyspělých zemích umírá přes 50% populace. Na druhou stranu v zemích nevyspělých denně umírá přes 50 000 lidí hladem. Chceme-li se totiž živit masem, musíme napřed na polích vypěstovat ohromné množství rostlinných potravin pro dobytek, který naprostou většinu výživné hodnoty a energie v krmivech obsažené spotřebuje sám ve svém metabolismu. Chov zvířat pro spotřebu člověka vytváří podstatně více skleníkových plynů, než všechny automobily, nákladní auta a letadla dohromady, významně napomáhá degradaci půdy, likvidaci lesa a znečištění vod.

Vegetariánství je způsob stravy, při kterém je vyloučena konzumace jakýchkoliv částí těl zvířat a výrobků z nich. Existuje mnoho variant vegetariánství, ale většinou neodmítají veškeré pokrmy živočišného původu. Lidé, kteří nejedí maso, jsou běžně označováni jako vegetariáni. Přesnější termín je lakto-ovo-vegetariáni. Nepožívají totiž pouze potraviny z rostlin (vegetace), ale také z mléka (lakto) a z vajec (ovo). Úplní vegetariáni (vegani) pak nepožívají vůbec žádné potraviny živočišného původu.

Na Zemi žije nesmírné množství živočichů a každému z nich je určena potrava dle jeho fyzických dispozic. Při jejím vyhledávání se řídí instinktem. Člověk je však jediným tvorem, který může o svých činech svobodně přemýšlet a rozhodovat se podle svého přesvědčení a svědomí. Člověk se též arogantně považuje za pána tvorstva, porušuje posvátné zákony a je za to patřičně trestán. Trpí nemocemi, nekončícím násilím ve válkách a zmítá se ve víru vlastních vášní. Každý, kdo hledá pravdu, časem dospěje do bodu, kdy vyšší instinkt v něm ho donutí nahrazovat krutost soucitem ve vztahu k nižším tvorům. Čím více se blížíme k cíli poznání, tím více se dostáváme do harmonie s přírodou.

Mnoho lidí se vyhýbá vegetariánství jen proto, že se obávají, aby je ostatní nepovažovali za podivína nebo fanatika. Je snadné jít s davem a dělat jen to, co se od nás očekává, ale jít svou vlastní cestou, podle svého osobního přesvědčení, to už chce kus odvahy..

Zdroje:

http://www.vegetarian-vegan.cz

http://www.paulbrunton.cz

Autor:

Konečný Jakub

Facebook komentáře: